Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Zanim zdecydujesz się na wykonanie makijażu permanentnego, powinnaś poznać wszystkie przeciwwskazania stojące na drodze do jego wykonania. Pomoże Ci to świadomie podjąć decyzję czy powinnaś zrezygnować lub przesunąć w czasie swoją wizytę. 

 

Bezwzględne przeciwwskazania do makijażu permanentnego

INFEKCJE

Infekcje wirusowe i bakteryjne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Jeśli masz katar, grypę , aktywną opryszczkę – wylecz się i zaplanuj zabieg w innym terminie.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Osobiście odradzam wykonanie makijażu permanentnego w tym czasie z kilku powodów.

 • Podczas zabiegu używam środka znieczulającego, który w niewielkich ilościach przenika do krwi Twojej i  dziecka.
 • Barwniki, których używam w salonie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, hypoalergiczne i nie zawierają metali ciężkich.  Nie powinny być  jednak wprowadzane do skóry jeśli spodziewasz się dziecka. Żadne z barwników  na rynku nie mają bowiem badań, które potwierdzają ich bezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.
 • Unikanie stresu podczas ciąży i laktacji jest jednym z głównych zaleceń lekarzy ginekologów. Pewien poziom stresu zawsze występuje podczas makijażu permanentnego. Nawet jeśli nie jest to Twój pierwszy makijaż permanentny, znasz  mnie lub inną linergistkę, poziom adrenaliny w  Twojej krwi wzrośnie. Jest to naturalna reakcja organizmu na ból.
 • Podczas makijażu permanentnego naruszona zostaje ciągłość. W czasie ciąży i laktacji Twój organizm jest osłabiony, przez co jesteś w większym stopniu narażona na infekcje, które mogą stać się przyczyną choroby.

NOWOTWÓR

Nowotwór to choroba, która nie wyklucza wykonania makijażu permanentnego. Przed przystąpieniem do pigmentacji proszę jednak o przedstawienie pozytywnej opinii lekarskiej. Makijaż permanentny u osób po chemioterapii pomaga skorygować skutki leczenie, może również poprawić samopoczucie i dodać pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że u osób z chorobą nowotworową występuje wzmożona podatność na infekcje, trudności w gojeniu ran i możliwość słabszego przyjęcia się barwnika w skórze.

CUKRZYCA

Cukrzyca nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego, ale wymaga pozytywnej opinii lekarza. U osób chorych na cukrzyce występuje większa skłonność do infekcji i utrudnione gojenie ran. Z tego powodu, zabieg może być wykonany dopiero, gdy lekarz podejmie działania, w celu zwiększenia odporności organizmu na infekcję.

BOTOKS, KWAS HIALURONOWY I ZABIEGI CHIRURGICZNE

Jeśli korzystałaś z wymienionych wyżej zabiegów, przesuń makijaż permanentny w czasie. To bardzo ważne! Twoja skóra i mięśnie muszą mieć czas aby odpowiednio się ułożyć i zregenerować.

Zabieg makijażu permanentnego można wykonywać

 • 3 miesiące po ostrzykiwaniu twarzy botoksem,
 • 12 miesięcy po plastyce powiek,
 • 4 tygodnie po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym.

PRZYJMOWANIE LEKÓW STERYDOWYCH I ANTYBIOTYKÓW

Przyjmowanie niektórych leków jest bezwzględnym przeciwwskazanie do wykonania makijażu permanentnego. Do leków tych należą:

 • antybiotyki, pigmentacje można wykonać po 7-10 dniach od skończenia antybiotykoterapii,
 • glikokortykosteroidy (potocznie nazywane sterydami),
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki te stosowane są m.in. przy infekcjach lub stanach zapalnych. Pigmentację należy odłożyć do pełnego wyleczenia, 
 • leki rozrzedzające krew. Naczynia krwionośne osób przyjmujących na stałe leki rozrzedzające krew są bardziej kruche. Wiąże się to z dużą skłonnością do krwawień. Uszkodzone naczynko krwionośne może też zaabsorbować pigment, co skutkuje „rozlaniem” się makijażu permanentnego.
 • leki stosowane w leczeniu trądziku  (Roaccutne, Izotek, Acnenormin itd.). Substancją czynną jest izotretinoina która może powodować powstawanie blizn po wykonaniu makijażu permanentnego. Pigmentacje można przeprowadzić po ok. 6 miesięcy po skończeniu kuracji.

TENDENCJA DO BLIZNOWCÓW

W przypadku wystąpienia tendencji do powstawania bliznowców wykonanie makijażu permanentnego jest niestety niemożliwe. Wykonanie zabiegu mogłoby spowodować powstanie bliznowca w miejscu pigmentacji.

Bliznowiec  zwany też keloidem jest efektem nieprawidłowego gojenia się skóry, nawet po niewielkim urazie powodującym przerwanie ciągłości tkanki. Ma kolor ciemnoróżowy, czerwonawy lub brunatny i tendencję do rozrastania się poza obszar urazu. 

ŁUSZCZYCA. LISZAJ PŁASKI, BIELACTWO

Na skutek zabiegu w miejscu pigmentacji może powstać nowe ognisko choroby. Choroby te nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem. Jeśli objawy choroby występują w innym miejscu niż obszar pigmentowany lub nigdy nie wystąpił u Ciebie objaw Koebnera, skonsultuj się z lekarzem, w celu konsultacji. 

INNE

 • oparzenia słoneczne
 • świeże blizny
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • epilepsja
 • tendencja do odwarstwiania siatkówki,
 • niska krzepliwość krwi,
 • nieustabilizowana choroba tarczycy,
 • hemofilia,
 • uczulenie na lidokainę

 

Dodatkowe przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi i oczu

ODRZYWKI NA POROST BRWI I RZĘS

Podczas stosowaniu takich odżywek dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych przy linii rzęs. Pigmentacja powieki z tak rozszerzonymi naczyniami mogłaby doprowadzić do migracji (rozlania się) pigmentu.

Stosujesz odżywki na porost rzęs i brwi?  Odstaw preparat i odczekaj 6-12 tygodni. Po tym czasie możesz bezpiecznie wykonać makijaż permanentny oczu lub brwi.

SZTUCZNE RZĘSY

Sztuczne rzęsy fizycznie uniemożliwiają wykonanie zabiegu makijażu permanentnego oczu. Usuń rzęsy minimum 48 godzin przed zabiegiem.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

JASKRA, ZAĆMA

Zabieg makijażu permanentnego na powiekach nie można wykonać w przypadku jaskry oraz zaćmy.

 

 

Dodatkowe przeciwwskazania do makijażu permanentnego ust

AKTYWNA OPRYSZCZKA NA USTACH

Aktywna opryszczka uniemożliwia wykonanie pigmentacji ust. Jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie opryszka ust przyjmuj 3 dni przed oraz  3 dni po zabiegu Heviran lub Hascovir w dawce 400 mg. Zapobiegnie to wystąpieniu opryszczki po zabiegu. Jeżeli niedawno wystąpiła u Ciebie opryszczka, odczekaj minimum 4 6 tyg. od całkowitego wygojenia.

error: Content is protected !!